Nauka zakładania soczewek kontaktowych - Twoje Soczewki

Nauka zakładania soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe wymagają nieco większej pielęgnacji i finezji w ich użytkowaniu i eksploatacji niż okulary. Czy to oznacza, że są bardziej kłopotliwe i mniej ergonomiczne? Wszystko zależy od nabycia odpowiednich umiejętności i wdrożenia w swoją codzienność kilku pożytecznych nawyków. Wiele osób przed pierwszym użyciem soczewek kontaktowych wychodzi z założenia, że sprawiają one dyskomfort, podrażniają lub zgubią się w najmniej odpowiednim momencie. Jak zatem zakładać soczewki, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek?

Przede wszystkim higiena

Nie jest to stwierdzenie nazbyt odkrywcze, ale warte przypomnienia. Zanim jeszcze otworzymy pudełko, należy dokładnie umyć i wysuszyć ręce oraz (o ile to możliwe) zmyć makijaż. Pierwszy kontakt z soczewkami może wprawiać w zakłopotanie, ale trwa ono naprawdę niedługo.  Podstawowy zestaw składa się z pudełeczka z odpowiednio zaznaczonymi kolorami na prawą i lewą soczewkę. Jest to bardzo przydatne dla osób, u których każde oko ma inną wadę. Następnym, bardzo ważnym elementem jest płyn, który aplikuje się do pudełeczka w celu bezpiecznego przechowywania soczewki. Ma on przede wszystkim na celu dezynfekcję po całodziennym użytkowaniu.

Jak zakładać?

Soczewkę należy wyjąć z opakowania i pozostawić na chwilę na powierzchni dłoni w celu wyschnięcia płynu pielęgnacyjnego. W przypadku zbyt szybkiej aplikacji płyn ten może podrażnić oko i doprowadzić do nieprzyjemnego szczypania i zaczerwienienia. Po wyschnięciu należy ująć soczewkę palcem wskazujący, a następnym odchylić dolną powiekę. Dobrze jest mieć przed sobą lusterko, aby obserwować ruch tęczówki, która może odruchowo uciekać niezależenie od naszej woli. Trzeba również pamiętać o tym, że soczewkę umieszcza się na powierzchni oka, a nie w jego wnętrzu. To mała psychologiczna zagrywka, która pozwoli uniknąć odruchowego mrużenia lub uciekania oka przy próbie kontaktu z palcem. Soczewkę należy umieścić na dole oka, a następnie poruszając gałką oczną starać się nakierować na nią tęczówkę. Tuż przed aplikacją należy sprawdzić czy soczewka jest odwrócona na odpowiednią stronę. O złym ustawieniu mogą świadczyć brzegi, które są wywinięte na zewnątrz, co tworzy nienaturalny kształt. Wiele osób obawia się, że soczewka będzie „jeździć” po całym oku. W tym przypadku obawy są zbędne, ponieważ tęczówka jest lekko wybrzuszona i kiedy już “natknie” się na soczewkę to w pewien sposób ją do siebie przyciąga, przez co pozostaje ona na swoim miejscu na cały dzień. Jeżeli po zaaplikowaniu odczuwamy dyskomfort lub pieczenie to znaczy, że soczewka została założona na złą stronę. W takiej sytuacji należy ją zdjąć, odwrócić i założyć ponownie.

Jak zdejmujemy soczewki kontaktowe?

Procedura zdejmowania soczewek kontaktowych jest podobna do tej, którą stosuje się przy zakładaniu. Przede wszystkim czyste i suche ręce – to podstawa. Następnie należy podtrzymać dolną powiekę palcem wskazującym i przesunąć soczewkę maksymalnie w dół oka. W tym momencie palcami drugiej dłoni lekko zaciska się soczewkę, aby mogła się ona “odessać” od powierzchni gałki ocznej. Delikatny chwyt i zagięcie soczewki nie spowoduje jej złamania lub zniekształcenia. To samo trzeba zrobić z drugim okiem. Po wszystkim soczewki można wypłukać pod bieżącą letnią wodą.

Należy oczywiście pamiętać o zabezpieczeniu opakowania. Przed włożeniem soczewek pamiętajmy o ponownym dolaniu płynu pielęgnacyjnego oraz zwróceniu uwagi na włożenie odpowiedniej soczewki w przypisany jej przedział.

Masz dodatkowe pytania?

Sprawdź inne soczewki marki ACUVUE®

Krótki przewodnik po soczewkach

Fakty i mity na temat soczewek

Nauka zdejmowania i zakładania