Krótki przewodnik po soczewkach - Twoje Soczewki

Krótki przewodnik po soczewkach

Soczewki kontaktowe, to wygodniejsza w użyciu alternatywa dla tradycyjnych okularów.  Ich coraz większa popularność sprawia, że stają się one powszechniejsze, a coraz większa liczba osób borykających się z wadami wzroku zaczyna odchodzić okularów. Soczewki kontaktowe stają się również modnym dodatkiem, dobieranym np.  pod kolor noszonego danego dnia ubrania. Czym tak właściwie są soczewki kontaktowe i jakie rodzaje soczewek wyróżniamy? Dowiesz się z artykułu!

Czym są soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe są cienkimi, specjalnie zaprojektowanymi zaokrąglonymi soczewkami, umieszczanymi na pokrywającym gałkę oczną filmie łzowym. Soczewki korekcyjne są przezroczyste lub lekko zabarwione w celu ułatwienia użytkownikowi ich zakładanie oraz zdejmowanie. Współcześnie wykonuje się je głównie z materiałów silikonowo-hydrożelowych, a niewiele osób zdaje sobie sprawę, że na początku soczewki dmuchane były z normalnego szkła! Miało to miejsce już pod koniec XIX wieku, kiedy to jeden z niemieckich dmuchaczy szkła opracował swoją soczewkę kontaktową. Można było nosić ją jedynie przez kilka godzin w ciągu dnia, ale to właśnie ona rozpoczęła rewolucję, która powoli spycha okulary korekcyjne na dalszy plan.

Soczewki twarde i miękkie

Najogólniej przyjmując, soczewki możemy podzielić na twarde oraz miękkie. Oba rodzaje wymagają zdejmowania na noc oraz płukania, a następnie przechowywania ich w specjalistycznym płynie.
Soczewki twarde wykonane są z gazoprzepuszczalnego tworzywa RGP i charakteryzują się stosunkowo sporą przepuszczalnością tlenu, mniejszymi rozmiarami  oraz wyjątkową trwałością. Niektóre z dostępnych egzemplarzy można stosować nawet przez okres 2 lat od pierwszego założenia. Stosowane są w przypadku dużych oraz skomplikowanych wad wzroku oraz u osób cierpiących z powodu zespołu suchego oka.  Można je kupić jedynie w salonie optycznym po uprzednim dopasowaniu do gałki ocznej. Niestety z uwagi na powyższe cechy ich cena jest często spora i znacznie przewyższa cenę soczewek miękkich.
Soczewki miękkie są z kolei najpopularniejszym rodzajem soczewek dostępnych  w większości salonów i Internecie. Ich elastyczna struktura sprawia, że są uniwersalne i dopasowują się do kształtu oka.  Są przy tym dużo mniej trwałe niż soczewki twarde, dlatego najdłuższy okres użytkowania tego rodzaju soczewek wynosi 3 miesiące.

Soczewki korekcyjne i kosmetyczne

Jeszcze nie tak dawno soczewki kontaktowe były wykorzystywane jedynie w celu korekcji wad wzroku. Obecnie w salonach optycznych i nie tylko możemy znaleźć również soczewki kolorowe, które mają służyć jako swego rodzaju akcesoria podkreślające lub całkowicie zmieniające barwę oczu. Tego rodzaju soczewki szeroko stosowane są w świecie kina i mody, dzięki czemu aktor lub model może zmieniać swój wygląd zależnie od potrzeby roli, w która się wciela. Soczewki kolorowe spełniają taką samą funkcję korekcji wzroku, jak tradycyjne soczewki, ale można również wybrać takie, o zerowych mocach.

Soczewki jednodniowe czy miesięczne?

Do najpopularniejszych rodzajów miękkich soczewek kontaktowych należą soczewki jednodniowe oraz miesięczne. Pierwsze z nich mogą być użytkowane przez okres wyłącznie jednej doby, drugie natomiast służyć mogą przez czas 30 dni od pierwszego założenia.  Soczewki miesięczne są najlepszym wyborem dla osób, które całkowicie rezygnują z okularów korekcyjnych. Są dużo tańsze niż jednodniowe, a przy tym spełniają takie same funkcje jak te pierwsze. Osoby, które noszą soczewki zamiennie z okularami powinny zdecydować się na modele jednodniowe, dzięki którym nie muszą zapisywać, kiedy kończy się czas użytkowania soczewek miesięcznych ani przechowywać ich w specjalnym płynie do soczewek.

Soczewki kontaktowe to świetna alternatywa dla okularów. Można je nosić uprawiając sport lub spędzając aktywnie dzień, bez obaw o ich zgubienie, uszkodzenia lub zaparowanie. Soczewki kolorowe  stwarzają natomiast możliwość zmiany swojego wizerunku w każdej chwili i zależnie od danej sytuacji i naszych marzeń. Ważne jest, aby pamiętać, że dobór soczewek kontaktowych korekcyjnych powinien być zawsze konsultowany z optykiem lub optometrystą, który doradzi najlepsze rozwiązanie dopasowane do naszych potrzeb.

Masz dodatkowe pytania?

Sprawdź inne soczewki marki ACUVUE®

Krótki przewodnik po soczewkach

Fakty i mity na temat soczewek

Nauka zdejmowania i zakładania