
Badanie wzroku
Okulista, refrakcjonista, optometrysta i optyk, czyli specjaliści od wzroku
Zaczynasz swoją przygodę z noszeniem okularów, albo soczewek? A może odczuwasz mniejszy komfort widzenia i chcesz wybrać się do specjalisty? Niezależnie od powodu, powinieneś odwiedzić specjalistę, który sprawdzi kondycję Twojego wzroku. Do wyboru masz okulistę, refrakcjonistę, optometrystę i optyka. Podpowiadamy, z jakimi problemami możesz się do nich udać!
Okulista, to lekarz medycyny, który ukończył studia medyczne oraz zrobił specjalizację w dziedzinie chorób oczu. Właśnie za to odpowiada – stawia prawidłową diagnozę w dziedzinie chorób oka, oraz proponuje odpowiednie dla niej leczenie. Powinien być dla ciebie zawsze osobą pierwszego kontaktu, jeśli zauważasz, że coś złego dzieje się z Twoimi oczami. Zgłoś się do niego, jeśli odczuwasz ból oczu, zauważyłeś problemy z widzeniem, albo coś złego w niedalekim sąsiedztwie Twojego oka.
Refrakcjonista to ekspert w dziedzinie refrakcji układu optycznego oka. Najpopularniejsze jej wady to krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność. Pomoże on dobrać odpowiednią moc soczewek okularowych albo kontaktowych. Dzięki niemu odzyskasz ostrość widzenia. Jeśli chcesz kształcić się w tym kierunku, udaj się do policealnej szkoły optycznej, albo poszukaj kursów zawodowych.
Optometrysta to drugi specjalista, który pomoże Ci w problemach związanych z wyraźnym widzeniem. Ma dużą wiedzę w dziedzinie refrakcji, a także dobrego zaopatrywania oczu w pomoce wzrokowe. Zna się on także na ich chorobach, potrafi dobrać właściwe działanie i rehabilitację, jeśli jakaś z nich wystąpi u pacjenta. Spotkasz go w wielu stacjonarnych salonach optycznych – dobiera odpowiednią korekcję wady wzroku. To jego główne zadanie. Doskonale zna się na okularach oraz szkłach kontaktowych. Zasugeruje Ci wybór odpowiednich uszlachetnień do szkieł, które znacznie ułatwią Ci codzienne życie.
Optyk jest odpowiedzialny za realizację zamówionych okularów, na podstawie recepty którą da Ci okulista/optometrysta/refrakcjonista. Zajmuje się także naprawą okularów, ich bieżącą konserwacją, czy wymianą szkieł w oprawkach. Czasami optyk ma także możliwość doboru odpowiednich mocy szkieł – czyli mają uprawnienia optometrysty.
