Istnieje podstawowa zasada mówiąca o tym, że dobrze dobrane oprawki powinny stanowić swoim kształtem kontrast dla naturalnych rysów twarzy. Dlatego też w przypadku twarzy kwadratowej lub prostokątnej o rysach ostrych i wyraźnych, należy dobrać oprawki okrągłe, delikatne, które złagodzą surowy wygląd twarzy. Natomiast jeżeli twarz jest owalna, okrągła czy nawet pyzata warto dopasować do niej okulary kwadratowe lub prostokątne, o wyrazistych ostrych kształtach
Poniżej znajdziesz kilka wskazówek jaką oprawę najlepiej wybrać by pasowała do kształtu Twojej twarzy. Pamiętaj jednak, że rady zapisane poniżej mają jedynie poglądowy, a nie wiążący charakter. Bardzo ważne jest, żeby dobrane oprawy były zgodne z Twoim gustem i byś czuł się w nich dobrze.
Typy kształtów twarzy
Twarz kwadratowa
Twarz kwadratowa charakteryzuje się mocno zarysowaną szczękę, szerokim czoło i wyraźnymi policzkami. Jej rysy są ostre i wyraziste.
Nasza rada: Jeśli Twoja twarz jest kwadratowa wybieraj oprawy lekko zaokrąglone, o kształcie owalnym lub przypominającym kocie oczy. Dzięki temu złagodzisz kanciaste rysy twarzy. Najlepiej, aby oprawy były zaokrąglone u dołu, a ich górna linia układała się na linii brwi. Dzięki temu optycznie wydłużysz linię szczęki i odwrócisz od niej uwagę.
Twarz okrągła
Twarz okrągła charakteryzuje się jednakową wysokością i szerokością, lecz w przeciwieństwie do twarzy kwadratowej szczęka i czoło zarysowują się delikatnie.
Nasza rada: Jeśli ten opis odpowiada opisowi Twojej twarzy wybierz oprawy równe lub odrobinę szersze od jej obrysu. Tym samym wydłużysz i wyszczuplisz optycznie twarz. Dobrze będziesz wyglądać także w oprawach podłużnych, prostokątnych z szerokimi zausznikami. Staraj się wybierać oprawy o kanciastych i prostych kształtach. W ten sposób zmniejszysz wrażenie krągłości, czy może wręcz pulchności twarzy.
Twarz owalna
Twarz owalna jest faworytką urody, ponieważ charakteryzuje się idealnymi proporcjami – czoło nieco szersze od żuchwy, delikatnie zaokrąglona linia włosów, szerokość twarzy ok. 1,5 razy krótsza od jej długości, wyraźnie widoczne kości policzkowe.
Nasza rada: Jeśli Twoja twarz jest owalna jesteś prawdziwym szczęściarzem. Pasuje Ci niemal każda oprawa. Musisz jednak pamiętać, żeby oprawy nie były szersze od obrysu twarz, w przeciwnym razie zakłócisz jej naturalne proporcje.
Twarz prostokątna
Twarz prostokątna jest podłużna. Charakteryzuje się wysokim czołem, kanciastą, szeroką szczęką, płaskimi policzkami i często zbyt długim nosem.
Nasza rada: Na takiej twarzy dobrze będą wyglądać oprawy owalne i prostokątne. Możesz również wybrać oprawki z krótką linią poziomą i szeroką pionową, najlepiej z dekoracyjnymi lub szerokimi zausznikiem, który optycznie poszerzy twarz.
Twarz trójkątna
Jeśli Twoja twarz charakteryzuje się szerokim czołem i wąską szczęką oznacza to, że masz twarz trójkątną.
Nasza rada: By złagodzić rysy twarzy i jej dysproporcje mocno zaakcentuj okolice oczu. Najlepszy wybór to oprawy w kształcie kocich oczu. Podobny efekt osiągniesz wybierając oprawki bez dolnej krawędzi. Odpowiednie będą te z delikatną obwódką i prostą poziomą linią górną, noszone niezbyt wysoko.
Wybierając odpowiedni kształt oprawy możesz również poprawić pewne „mankamenty” swojej urody. I tak: jeśli masz szeroki nos powinieneś skłonić się ku dużym, szerokim okularom (zbyt delikatne oprawki mogą uwydatnić efekt „dużego nosa”). Długi nos skrócisz optycznie okularami z ciemnymi i nisko osadzonymi noskami. Również podwójny mostek skróci wydłużoną linię nosa. Z kolei za krótki nos dobrze zaprezentuje się w okularach o jasnych barwach z delikatnym noskiem.
Do osiągnięcia pełnej satysfakcji wystarczy więc optymalne dobranie kształtu okularów jak również przestrzeganie kilku podstawowych reguł:
- Okulary powinny współgrać z Twoim stylem życia.
- Górna krawędź oprawki nie powinna sięgać ponad linię brwi, natomiast dolna nie może dotykać policzka.
- Oprawki powinny być stabilne, by zapewnić pełen komfort użytkowania.
- Okulary winny harmonizować się z karnacją, kolorem oczu i włosów.
- Kształt ramek powinien uwydatniać zalety twarzy i tuszować jej wady, powinien pozostawać w kontraście z jej obrysowaniem.
* Opracowanie własne Avenir Medical Poland